lördag 7 oktober 2023 – 10:00 - 19:00
Framtidsdagen 7 oktober kl. 10-19 på Föreningarnas Hus bjuder in till många olika aktiviteter för en bättre framtid. Ytterligare programpunkter kan komma.
Programpunkter:
- Workshop: Tillverka din egen bivaxduk (anmälan)
- Sopplunch i caféet
- Samtal om Ekologiska krisen och klimat-kollapsen – Vad kan vi göra? Miljö- och klimatgrupper i Örebro län.
- Dokumentärfilmen Avtryck Vad kan en människa göra? Vad kan en grupp människor göra? Vad vill vi lämna efter oss? En film om vad det innebär att med öppna ögon vara människa i miljökrisens tid.Dokumentärfilmen Avtryck visas kl. 16 i Katarina Taikon-salen, ABF Örebro den 7/10 (ingång via Föreningarnas hus)
Efter filmen bjuder vi in till Afternoon Tea och eftersnack om filmen med Pella Thiel, ekolog, författare och grundare till Omställningsrörelsen i Sverige.
